دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


مطب دکتر زهرا سعادتی

لیزر هموروئید

سایت جامع هموروئید

مراقبت بعد عمل همورئید

مراقبت بعد از عمل جراحی هموروئید یا همان بواسیر بسته به نوع جراحی و وسعت بیماری برای هر شخص متفاوت است. اما دسته ای از مراقبت ها وجود دارد که برای عموم بیماران یکسان است. این مراقبت ها به طور کل به مراقبت از زخم جراحی، رعایت رژیم غذایی و رعایت بهداشت می باشد.

بعد از جراحی هموروئید چگونه از زخم مراقبت کنیم

برای جلوگیری از فشار به زخم جراحی لازم است به اندازه کافی استراحت کنید و از خانه خارج نشوید. مدت زمان استراحت در منزل بسته به این که تحت جراحی سنتی هموروئید قرار گرفته اید یا لیزر هموروئید متفاوت است. یک روز بعد از لیزر هموروئید می توانید از منزل خارج شوید و نیاز به استراحت مطلق چند روزه ندارید. اما بعد از جراحی با تیغ و کوتر ممکن است لازم باشد تا دو ماه در منزل استراحت کنید تا زخم بعد از جراحی شما کاملا بهبود یابد.

برای ترمیم سریعتر زخم بعد از جراحی هموروئید توصیه می شود که مسکن ها و داروهای ضد التهابی که متخصص جراحی شما تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید و مراقب باشید که یبوست و اسهال نگیرید. برای ترمیم و مراقبت از زخم جراحی هموروئید ممکن است جراح نشستن در لگن آب گرم با مقدار کمی بتادین را به شما پیشنهاد کند.

بعد از جراحی هموروئید با لیزر زخم زیادی ایجاد نمی شود به همین دلیل نیاز به مصرف داروی خاصی نیست. اما بعد از جراحی با تیغ و کوتر و بخیه شدن زخم نیاز است که برای برداشتن بخیه ها به موقع به جراح خود مراجعه کنید و ممکن است جراح پمادهای ترمیم کننده زخم نیز برای شما تجویز نماید. بعد از جراحی با لیزر هموروئید از پانسمان و بخیه خبری نیست و بیمار نیاز به مراقبت و مراجعه برای برداشتن پانسمان و بخیه ندارد.

تغذیه مناسب بعد از جراحی هموروئید

تغذیه مناسب بعد از جراحی هموروئید شامل یک غذای پرفیبر و بدون ادویه و سالم است. از مصرف غذاهای کنسروی و آماده پرهیز کنید و از خوراکی ها و میوه های ملین به اندازه کافی مصرف کنید. دقت کنید که اسهال به اندازه یبوست برای سلامت مقعد مضر است. بنابراین سعی کنید با مصرف کافی خوراکی های ملین مقدار شربت و داروهای ملین را کاهش دهید. اگر دچار اسهال شدید مصرف شربت ملین را قطع کنید و با رژیم غذایی پرفیبر ادامه دهید.

هر روز 8 تا 10 لیوان آب بنوشید که مدفوع شما خشک نشود. همچنین مصرف دخانیات و الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین را به صفر برسانید که دفع مدفوع راحتی داشته باشید.

رعایت بهداشت بعد از جراحی هموروئید

رعایت بهداشت بعد از جراحی هموروئید از بروز عفونت و درد بعد از جراحی می کاهد. مهمترین مراقبت در این مورد این است که روزانه 3 مرتبه و به مدت 10 دقیقه در لگن آب گرم و بتادین بنشینید. اگر جراح شما اجازه می دهند تمرینات کگل را در حالت نشسته در آب ولرم انجام دهید. به این ترتیب آب و بتادین کاملا ناحیه مقعد را تمیز و ضدعفونی می کند. اگر نشستن در لگن آب گرم برای شما سخت است می توانید از لگن های درمانی که بر روی توالت فرنگی قرار می گیرد استفاده کنید.

برای بیمارانی که پانسمان دارند تعویض روزانه و مرتب پانسمان بسیار ضروری است. اگر پانسمان به پوست چسبیده است بهتر است چند دقیقه در لگن آب گرم بنشینید تا پانسمان به آرامی از پوست جدا شود. شستن ناحیه با یک شوینده مناسب نیز به طور روزانه توصیه می شود. سپس محل را به آرامی با یک دستمال نرم خشک کنید. مراقب باشید در حین خشک کردن به بافت آسیب نرسانید.

نکات مهم مراقبت بعد از جراحی هموروئید

یکی از نکات مهم مراقبت بعد از جراحی هموروئید این است که هیچ وقت یبوست نگیرید و بدن شما کم آب نشود. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود که بعد از این جراحی روزه نگیرند. به علاوه اگر سفر در پیش دارید حتما یک بطری آب همراه خود داشته باشید و برای استفاده از سرویس برنامه ریزی کنید. به هیچ عنوان دفع مدفوع را به تاخیر نیاندازید و طی سفر رژیم غذایی پرفیبر و سالم داشته باشید. برای جلوگیری از بروز اسهال یا یبوست از تست کردن غذاهای جدید خودداری کنید و به دستگاه گوارش خود فشار وارد نکنید.

نشستن در لگن آب گرم

نشستن در لگن آب گرم روی توالت فرنگی

روش نشستن در لگن آب گرم

[]خشک کردن با استفاده از دستمال مرطوب


نظرات کاربران درباره این مطلب :

زیبا سهرابی [ 1395-12-02 ]
ببخشید من همسرم هموروئید داشتن و لیزر کردن ولی هنگام نشستن در آب گرم خیلی درد شدیدی دارن اگر در آب گرم نشینن مشکلی پیش میاد براشون؟

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
ممنون از مطالب مفیدتون

مینا کریمی [ 1395-11-11 ]
خیلی کامل بود .ممنون

سارا [ 1395-11-11 ]
با تشکر از مطلب خوب و آموزندتون

ابراهیم حسین بر [ 1395-11-11 ]
عالی بود ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع هموروئیدسه روش تمرین کگل برای درممراقبت از کیست موییانواع روش درمان هموروئیدشقاق چیستمراقبت بعد عمل همورئیداگر فیستول درمان نشودعلائم هموروئیدهموروئید چیست و همه چیز دهموروئید ترومبوزهتشخیص هموروئیدعمل جراحی شقاقهموروئید خارجیتعریف هموروئید چیست؟عکس هموروئیدهموروئید داخلیجراحی هموروئیدصفحه اصلیهموروئید در بچه هاخونریزی مقعدیسوالات پزشکیهموروئید در بارداریخونریزی گوارشیپیام های کاربرانهشدار هموروئید و شقاق هنخارش مقعدگالری عکسویزیت آنلاین و غیر حضوریده مزیت لیزر در درمان بیمکیست مویی چیست ؟ده نکته طلایی برای درمان ۵ روش درمان هموروئید یا بدکتر جراح عمومی و جراحی هآیا عمل جراحی هموروئید بدکتر خانم جراح هموروئید فیستول مقعد چیست ؟آبسه مقعددرمان فیستول مقعد با لیزلیزر هموروئیدآخرین اخبار و تحقیقات همدرمان هموروئید بدون جراحلیزر کیست موییالتهاب روده تشخیص و انوادرمان خانگی هموروئیدلیزر شقاق مقعد