دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


مطب دکتر زهرا سعادتی

لیزر هموروئید

سایت جامع هموروئید

عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق ممکن است با تیغ جراحی یا لیزر پرتوان انجام شود. روش این جراحی شامل یکی یا هر یک از روش های برداشتن زخم شقاق یا قطع عضله درگیر باشد. زخم شقاق در ناحیه فعال مقعد به سرعت تازه می شود و بهبودی آن ممکن است بر اثر تماس با مدفوع آلوده به تاخیر بیافتد. به همین در مواقعی که زخم شقاق مزمن می شود متخصص جراحی پیشنهاد می کند که عمل جراحی شقاق انجام شود. توجه داشته باشید که شقاق در کودکان با درمان های دارویی و خانگی امکانپذیر است و معمولا این جراحی به کودکان پیشنهاد نمی شود. سرعت ترمیم زخم در کودکان بسیار بالاتر از زنان و مردان بزرگسال می باشد. بعد از جراحی شقاق لازم است مراقبت های بعد از عمل را به درستی انجام دهید و وضعیت گوارش را کنترل کنید که مجدد دچار بیماری شقاق نشوید. اگر علت بروز شقاق رفع نشود بعد از بهترین عمل جراحی شقاق نیز دچار عود این بیماری خواهید شد. بنابراین رفع علت شقاق و مراقبت های بعد از جراحی را جدی بگیرید.

انواع روش عمل جراحی شقاق

انواع روش عمل جراحی شقاق با تیغ جراحی ، کوتر یا لیزر پرتوان انجام می شود. روش معمول که تمام جراحان عمومی انجام می دهند جراحی با تیغ و کوتر می باشد. اما این روش دوره نقاهت بسیار طولانی دارد و با طولانی شدن دوره مراقبت و نقاهت احتمال عفونی شدن زخم جراحی نیز بالا می رود. اما در جراحی شقاق با لیزر پرتوان دوره نقاهت به کمتر از نصف جراحی باز می رسد و زخم جراحی به سرعت بهبود می یابد. به همین دلیل در این روش جراحی شقاق بیمار درد کمتری را احساس می کند و به سرعت به محل کار و زندگی عادی باز می گردد. یکی از بهترین تفاوت های جراحی شقاق با تیغ و لیزر در این است که بعد از جراحی با لیزر نیازی به بخیه نیست. مگر در مواقعی خاص که بیمار همزمان با شقاق به دیگر بیماری های مقعد نیز مبتلا باشد و بخش وسیعی از مقعد نیاز به برش و جراحی داشته باشد.

بسته به نوع جراحی شقاق ممکن است این جراحی به طور سرپایی و تحت بی حسی انجام شود و یا نیاز باشد بیمار در بیمارستان یا کلینیک تخصصی تحت بیهوشی جراحی شقاق را انجام دهد. لیزر شقاق به طور سرپایی و تحت بی حسیانجام می شود.

عوارض عمل جراحی شقاق

یکی از شایع ترین عوارض جراحی شقاق بروز تنگی مقعد است. برای جلوگیری از بروز تنگی مقعد به بیماران پیشنهاد می شود که غذای پرفیبر میل کنند و حجم مدفوع طبیعی داشته باشند.خونریزی در حد چند قطره و احساس درد و سوزش بعد از جراحی شقاق نیز از دیگر عوارض این جراحی می باشد. ممکن است بیمار بعد از این جراحی دچار یبوست شود که با مصرف ملین و غذای سالم و پرفیبر می توانید از این عارضه جلوگیری کنید.تمامی عوارض عمل جراحی شقاق را می توان با مراجعه به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و جراحی با لیزر به صفر نزدیک کرد.

مراقبت بعد از عمل جراحی شقاق

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل جراحی شقاق و دیگر بیماری های مقعد نشستن منظم در لگن آب ولرم با مقدار بسیار کمی بتادین می باشد. بعد از جراحی به اندازه ای که جراح تجویز می نماید استراحت کنید و اجسام سنگین را بلند نکنید. خوابیدن بر پشت مشکلی برای این بیماران ایجاد نمی کند. نوشیدن مایعات فراوان کاهش مصرف قهوه و چای بسیار مهم است زیرا از بروز یبوست جلوگیری می کند. مصرف غذاهای پرفیبر برای داشتن مدفوع کافی و نرمال روزانه بسیار ضروری است. توجه داشته باشید که اسهال نیز به اندازه یبوست می تواند منجر به عود شقاق شود. بنابراین وضعیت دفع مدفوع طبیعی بسیار مهم است. ناحیه عمل را همواره تمیز و خشک نگهدارید و از نشستن طولانی خودداری کنید.

عکس مراحل عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق

فیستول به همراه شقاق


نظرات کاربران درباره این مطلب :

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
باسلام بسیار خوب و مفید بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تعریف هموروئید چیست؟عکس هموروئیدهموروئید خارجیهموروئید داخلیجراحی هموروئیدصفحه اصلیهموروئید در بچه هاخونریزی مقعدیسوالات پزشکیهموروئید در بارداریخونریزی گوارشیپیام های کاربرانهشدار هموروئید و شقاق هنخارش مقعدگالری عکسویزیت آنلاین و غیر حضوریده مزیت لیزر در درمان بیمکیست مویی چیست ؟ده نکته طلایی برای درمان ۵ روش درمان هموروئید یا بدکتر جراح عمومی و جراحی هآیا عمل جراحی هموروئید بدکتر خانم جراح هموروئید فیستول مقعد چیست ؟آبسه مقعددرمان فیستول مقعد با لیزلیزر هموروئیدآخرین اخبار و تحقیقات همدرمان هموروئید بدون جراحلیزر کیست موییالتهاب روده تشخیص و انوادرمان خانگی هموروئیدلیزر شقاق مقعدانواع هموروئیدسه روش تمرین کگل برای درممراقبت از کیست موییانواع روش درمان هموروئیدشقاق چیستمراقبت بعد عمل همورئیداگر فیستول درمان نشودعلائم هموروئیدهموروئید چیست و همه چیز دتشخیص هموروئیدعمل جراحی شقاقهموروئید ترومبوزه