علائم هموروئید چیست و چه اقدامی نیاز دارد؟

علائم هموروئید بسته به نوع هموروئید متفاوت است. احساس توده در ناحیه داخلی یا خارجی مقعد بین تمام انواع هموروئید مشترک است. ممکن است هموروئید داخلی و هموروئید داخلی بیرون زده کاملا بدون درد باشد. هموروئید می تواند موجب درد، خارش های بسیار شدید، خون ریزی هنگام دفع و مشکلات مربوط به نشستن شوند. تحمل بارهای سنگین در طولانی مدت و یا هر چیز دیگری که موجب فشار بر بدن شما شود می تواند شانس شما را برای مبتلا شدن به هموروئید افزایش دهد. برای درمان هموروئید هرگز از صابون جهت ضد عفونی کردن اطراف مقعد استفاده نکنید. احتمال اینکه فرد به ورم هموروئید مبتلا شود در سنین بالا بیشتر می شود.
حدود پنجاه درصد از بزرگسالان تا سن پنجاه سالگی عارضه های هموروئید را تجربه می کنند. بعضا به هموروئید عنوان توده (pile) می دهند. از بین هموروئید داخلی و خارجی، نوع دوم آن بسیار شایع تر و البته مشکل سازتر است. برخی از عمده ترین نشانه های هموروئید عبارتند از خارش، سوزش یا درد شدید در اطراف مقعد. علامت برجسته هموروئید داخلی ایجاد تاول هایی خارشی یا درد آور در اطراف مقعد است.

چکیدن مدفوع و چکیدن خون یکی دیگر از علامت های احتمالی هموروئید است. خونریزی پس از دفع یکی از شایع ترین علامت های هموروئید است. اگرچه هموروئید ممکن است درناک باشد، اما تهدیدی برای زندگی شما نیست و در بسیاری از موارد با رعایت اصولی ساده و رعایت رژیم غذایی و نوشیدن آب کافی بدون نیاز به دارو یا جراحی درمان خواهد شد. هنگامی که با هموروئید به طور مکرر مواجه می شوید ممکن است به دلیل از دست دادن خون علامت هایی از کم خونی همچون ضعف و رنگ پریدگی در شما نمایان گردد. یبوست نیز در ایجاد هموروئید نقش دارد.

چگونه می توان هموروئید را تشخیص داد؟

معمولا با یک بررسی چشمی می توان هموروئید را تشخیص داد. پزشک با تجربه این مهارت را دارد با پرسش چند سوال از بیمار و بررسی شکل ظاهری مقعد به راحتی هموروئید را تشخیص می دهد. اما در بعضی موارد ممکن است پزشک شما برای کشف ناهنجاریهای هموروئید به یک آزمایش دیگر دست بزند. در این آزمایش که آزمایش مقعدی نامیده می شود پزشک دستکش پوشیده و با انگشتی چرب یا آغشته به لوبریکانت، هموروئید فرد را بررسی می کند. چنانچه پزشک چیزی غیر طبیعی را در هموروئید فرد احساس کند، آزمایش دیگری به نام سیگمودوسکوپی تجویز می کند.
در این آزمایش پزشک شما برای بررسی هموروئید داخلی از یک دوربین بسیار کوچک جهت تصویر برداری استفاده می کند. با این روش پزشک از نزدیک می تواند هموروئید داخلی فرد را بررسی کند و ناهنجاری های آن را تشخیص دهد.

هموروئید داخلى از نظر شدت علائم

هموروئید داخلی یا همان بواسیر داخلی از نظر شدت علائم و میزان بیرون زدگی یا افتادگی و پرولاپس به چهار درجه یا گرید تقسیم می شوند.

بواسیر درجه اول:خون ریزى بدون بیرون زدگى
بواسیر درجه دوم:خون ریزى همراه بیرون زدگى که خودبه خود جا مى رود
بواسیر درجه سوم:خون ریزى به همراه بیرون زدگى که با دست جا مى رود
بواسیر درجه چهارم:خون ریزى به همراه بیرون زدگى که با دست جا نمى رود
هموروئید هاى ( بواسیر )خارجى معمولاً به صورت یک برجستگى خارجى در بیرون ناحیه مقعد قرار داشته و اکثراً با درد و تورم همراه است.

تشخیص هموروئید

تشخیص هموروئید

تشخیص هموروئید

تشخیص هموروئید

بیماری هایی که علائم مشابه هموروئید دارند

بسیاری از مشکلات مقعدی-رودهای شامل شقاق یا فیشر مقعد، فیستول مقعد، دملها و آبسه ها، سرطان روده بزرگ، واریس های روده ای و خارش مقعد علائم مشابهی با هموروئید دارند و ممکن است به اشتباه بواسیر یا همان هموروئید نامیده شوند خونریزی روده ای هم ممکن است در اثر سرطان روده بزرگ، التهاب روده بزرگ رخ دهد. اگر دچار کم خونی هم هستید علتهای احتمالی دیگر نیز باید درنظر گرفته شود.
سایر بیماری هایی که تودهای در مقعد یا اطراف مقعد بهوجود میآورند عبارتند از: زگیل تناسلی-پرولاپس رکتوم-فروافتادگی مقعدی-پولیپ و بزرگ شدن پستانچه های مقعدی است. البته واریس های مقعدی-روده ای به دلیل پرفشاری ورید باب (فشار خون در شبکه سیاهرگی) ممکن است شبیه به هموروئید به نظر بیایند اما مواردی کاملا متفاوت از هموروئید هستند.نظرات کاربران درباره این مطلب :جناب نادریان [ 1395-12-03 ]
بسیار ممنون بابت این مطلب

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر شقاق مقعد در تهرانلیزر شقاق مقعد در تهران
تاریخ انتشار : 1395-10-15
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین