هموروئید ترومبوزه چیست و چگونه درمان می شود؟

هنگامی که لخته خون در داخل ورید هموروئیدی تشکیل می شود، موجب بسته شدن مسیر جریان خون و متورم شدن بافت مقعد گردد. در این حالت هموروئید ترومبوزه ایجاد می شود. در برخی مواقع این نوع هموروئید، خیلی حساس و دردناک بوده و در صورت بروز زخم، باعث خونریزی از مقعد می شود.
هموروئید ترومبوزه بیماری خطرناک محسوب نمی شود اما به علت وجود اعصاب سوماتیک می تواند باعث ایجاد درد زیادی گردد. این نوع هموروئید با نام های دیگری مانند هماتوم آنال، هموروئید حاد، ترومبوز پری آنال و هماتوم پری آنال شناخته می شود.

انواع هموروئید

کانال مقعد قسمت انتهایی روده بزرگ بوده که شامل عروق خونی زیادی است. در اثر گشاد شدن و متورم شدن این عروق، هموروئید بروز می کند.

دلایل موثر بر ایجاد هموروئید ترومبوزه

در بسیاری از موارد ایجاد هموروئید ترومبوزه به دلیل سبک زندگی اشتباه و رعایت رژیم غذایی نامناسب ایجاد می شود. وارد شدن فشار زیاد بر مجرای مقعد موجب بروز هموروئید می گردد.

نشانه های هموروئید ترومبوزه

هموروئید ترومبوزه به شکل یک توده تیره رنگ و متورم در ناحیه بیرونی مقعد تشکیل می شود. نشانه های کلی هموروئید ترومبوزه به شرح زیر است:

تشخیص هموروئید ترومبوزه

نشانه های بیماری هموروئید ترومبوزه با علائم بیماری های مختلفی مانند فیستول مقعدی، شقاق، آبسه، بیماری های التهابی روده، نئوپلازی و پرولاپس رکتال مشابهت زیادی دارد. در مراحل اولیه درمان، پزشک متخصص تشخیص افتراقی هموروئید را از این بیماری ها انجام می دهد.
از علل دیگر ایجاد کننده بیماری هموروئید ترومبوزه می توان ابتلا به بیماری های سرطان، پولیپ و سایر بیماری های مقعدی اشاره کرد. مهمترین نشانه تشخیص هموروئید ترومبوزه درد زیاد همراه با کبودی و التهاب شدید است.

درمان هموروئید ترومبوزه

میزان درد و التهاب بیماری هموروئید ترومبوزه بعد از گذشت 48 ساعت، خیلی شدید می شود و پس از 4 روز کاهش می یابد. در صورتی که اقدامات درمانی تخلیه و هموروئیدکتومی انجام نشود، باعث تشکیل گوشت اضافی در ناحیه مقعد می شود.
داشتن تحرک کافی، انجام تمرینات ورزشی منظم در هر روز، نوشیدن آب کافی در طول روز، مصرف فیبر در رژیم غذایی، پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و نشستن های طولانی می تواند به درمان و پیشگیری از بروز این مشکل کمک کند.
در اکثر موارد هموروئید ترومبوزه و شقاق را می توان با لیزر در یک جلسه درمان کرد. درمان اصلی این بیماری، روش ترومبکتومی خارجی است. در این روش یک برش کوچک در لخته خونی زده می شود. برای انجام این جراحی از روش بیهوشی و یا بی حسی موضعی برای کاهش بروز احساس درد استفاده می شود. بهترین زمان برای انجام جراحی، سه روز اولیه بعد از تشکیل هموروئید می باشد.

همورویید خارجی-بواسیر خارجینظرات کاربران درباره این مطلب :
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
فیستول مقعد چیست؟فیستول مقعد چیست؟
تاریخ انتشار : 1395-08-28
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین