آبسه مقعدی چیست

آبسه مقعدی چیست

آبسه مقعد یا آنورکتال، یکی از بیماری های ناحیه نشیمنگاهی است که به صورت چرک و توده متورم عفونی در ناحیه مقعد و رکتوم، و اغلب به دلیل فشار یا ضربه به این ناحیه ایجاد می شود. اگر غده هایی که در ناحیه مقعد وجود دارند، دچار انسداد شوند، تجمع عفونت و غده های چرکی و متورم، منجر به بروز آبسه در این ناحیه از بدن می شود.

7 نوع آبسه مقعدی

آبسه مقعد ممکن از در نقاط مختلف این ناحیه مانند سوراخ مقعد یا اطراف آن، انتهای راست روده، رکتوم و... رخ دهد. بنابراین بسته به ناحیه ای که در آن ایجاد می شود، دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

  1. آبسه جانبی
  2. آبسه زیر مخاطی
  3. آبسه رترو رکتال
  4. آبسه دور مقعدی
  5. آبسه بین عضلانی
  6. آبسه ایسکیورکتال
  7. آبسه پرى رکتال

عوامل شایع ابتلا به آبسه مقعدی

همانطور که گفتیم، آبسه مقعدی نوعی بیماری عفونی است که ممکن است بر اثر انواع قارچ ها یا باکتری های شایعی مانند استافیلوکوک و اشرشیاکولی به وجود آید. البته عوامل متعددی می توانند در شکل گیری آبسه و ایجاد و گسترش عفونت نقش داشته باشند. برخی از عوامل شایع به وجود آورنده این بیماری عبارتند از:

مهمترین علائم آبسه مقعدی

این بیماری نیز مانند سایر بیماری ها دارای علائم و نشانه هایی می باشد. از مهمترین علائم ابتلا به آبسه مقعدی که مشابه علائم سرماخوردگی است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اهمیت درمان سریع آبسه مقعدی

چنانکه آبسه مقعدی در سریع ترین زمان ممکن و به درستی، تشخیص و تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است شدیدتر شده و منجر به بروز مشکلات دیگری مانند فیستول مقعدی یا گسترش عفونت در سراسر بدن شود. همچنین در صورت ابتلا به این بیماری، از لمس کردن و فشردن آبسه جهت تخلیه عفونت، اکیدا باید خودداری کرد. چرا که این کار منجر به گسترش عفونت و افزایش آبسه ها می شود.

راه های جلوگیری از ابتلا به آبسه مقعدی

با رعایت درست و دقیق نکات بهداشتی و نکات تغذیه ای، می توان از ابتلا به آبسه مقعدی جلوگیری کرد. همچنین درمان به موقع بیماری های زمینه ای مثل هموروئید و شقاق از بروز آبسه مقعدی جلوگیری می کند. چند نمونه از روش ها و نکات مهم برای جلوگیری از بروز این بیماری، به شرح زیر می باشند:

آبسه مقعددرباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
باسلام درود بر شما و با تشکر از مطالب خوبتون

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
فیستول مقعد چیست؟فیستول مقعد چیست؟
تاریخ انتشار : 1395-08-28
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
درمان فوری بواسیردرمان فوری بواسیر
تاریخ انتشار : 1397-08-12
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین