درمان خانگی فوری برای هموروئید یا بواسیر

برای درمان یبوست ابتدا باید علت ایجاد کننده این مشکل شناسایی شود. اگر یبوست به صورت همیشگی و مداوم بروز کند، می تواند باعث ایجاد بیماری هموروئید، شقاق و دیگر بیماری های مقعد شود.

ده نکته برای درمان یبوست

با درمان یبوست می توان از بروز بیماری های دردناک مانند هموروئید یا بواسیر، شقاق یا فیشر جلوگیری کرد.

رعایت رژیم غذایی سالم دارای فیبر فراوان

بهترین ماده غذایی برای درمان یبوست، مواد غذایی دارای فیبر می باشد. سبزیجات تازه، میوه های فصل و غلات کامل سرشار از فیبر هستند که می توانند موجب درمان و جلوگیری از بروز یبوست شوند. در وعده های غذایی خود از مواد غذایی حاوی فیبر بیشتر استفاده کنید. محصولات لبنی و گوشتها دارای فیبر کمتری هستند.

انجام تمرینات ورزشی منظم در هر روز جهت درمان یبوست

یکی از روش های درمان یبوست، انجام تمرینات ورزشی می باشد. انجام تمرینات ورزشی موجب بهبود عملکرد سیستم گوارشی و افزایش توان ماهیچه های سیستم گوارش می شود. انجام تمرینات یوگا هم به ریلکس کردن و بهبود حرکات روده کمک می کند.

نوشیدن آب کافی در طول روز

کم آبی بدن یکی از علل شایع بروز یبوست می باشد. مصرف آب حدود 8 تا 10 لیوان در روز برای افراد بالغ و 6 تا 8 لیوان در روز برای کودکان، موجب بهبود عملکرد سیستم گوارشی می شود. مواد غذایی برای هضم بهتر و حرکت در روده ها، به آب نیاز دارند. کمبود آب در بدن باعث خشک و سفت شدن مدفوع می گردد. در نتیجه مدفوع خیلی کند در داخل روده حرکت کرده و یبوست ایجاد می شود.

در زمان احساس دفع حتما به سرویس بهداشتی بروید.

در موقع داشتن احساس دفع حتما به سرویس بهداشتی بروید و تخلیه کامل روده ها را انجام دهید. به تعویق انداختن دفع مدفوع می تواند باعث بروز یبوست و اختلال در عملکرد سیستم گوارشی شود.

درمان یبوست با تقویت عضلات لگن

تقویت ماهیچه های لگن یا بیوفیدبک برای درمان یبوست توصیه می شود. در برخی مواقع یبوست به علت اختلال در عملکرد ماهیچه های لگن ایجاد می گردد. شل شدگی و ضعیف بودن ماهیچه های لگن باعث می شود تا حرکت مدفوع به خوبی انجام نشده و یبوست ایجاد شود. کارشناسان فیزیوتراپی با انجام این تکنیک ها و تمرینات می توانند به افراد مبتلا به یبوست کمک شایانی کنند.

درمان یبوست با مصرف دارو

اگر یبوست به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف مانند سندروم روده تحریک پذیر و... باشد، پزشک برای درمان یبوست از یک فعال کننده کانال کلریدی استفاده می کند. مصرف داروهای تجویز شده موجب تسکین درد معده، نرم شدن مدفوع، دفع مدفوع بدون نیاز به زور زدن و مرتب شدن دفعات اجابت مزاج می گردد.

استفاده از محصولات پروبیوتیک

پروبیوتیک ها، باکتری های مفید موجود در سیستم گوارشی هستند که به سلامتی عملکرد سیستم گوارشی کمک می کنند. استفاده از محصولات پروبیوتیک می تواند باعث درمان و جلوگیری از ابتلا به یبوست، تقویت سیستم ایمنی، جلوگیری از بروز سرطان، درمان اسهال مسافرتی، درمان علائم آلرژی، کاهش سطح کلسترول بد خون، درمان اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک و ... شود.

کنترل استرس برای درمان یبوست و اسپاسم

عملکرد سیستم عصبی و عملکرد سیستم گوارش با هم در ارتباط هستند. استرس زیاد می تواند بر روی عملکرد معده و روده ها تاثیر بگذارد. هنگامی که انسان مواد غذایی استفاده می کند، نورون های عصبی فعال در زمینه هضم غذا به روده ها علامت می دهند تا منقبض شوند تا عملیات هضم غذا به خوبی انجام شود. استرس زیاد باعث می شود تا این مراحل به کندی انجام شود. استرس می تواند باعث بروز دردهای شکمی، التهاب سیستم گوارشی مانند بیماری های التهابی روده، احساس درد در زمان دفع مدفوع و ابتلا به یبوست شود.

استفاده از ملین ها و نرم کننده های مدفوع

برای درمان یبوست باید از داروها و ملین هایی استفاده کنیدکه پزشک تجویز کرده باشد. با شناخت علت ایجاد کننده یبوست می توانید یبوست را خیلی بهتر درمان کنید. استفاده از نرم کننده های مدفوع می تواند به خروج راحت تر مدفوع از مقعد کمک کند. اما دقت کنید که روده های شما به مصرف ملین عادت نکند و استفاده از ملین را با مشورت پزشک در برنامه درمان یبوست خود قرار دهید.

درمان یبوست با جراحی

اگر روش های مختلف درمان یبوست موثر واقع نشود، پزشک از روش جراحی استفاده می کند. افرادی که به دلایل مختلفی مانند انسداد روده، شقاق مقعد ، عملکرد نادرستی بخشی از روده بزرگ و افتادگی رکتوم مبتلا به یبوست هستند، انجام جراحی روش موثری برای درمان و بهبود یبوست آنها می باشد.

ممکن است بیمار به هموروئید و شقاق مبتلا باشد و با مصرف دارو نیز بهبود نیابد در این مواقع جراحی یا لیزر هموروئید و شقاق به بیمار پیشنهاد خواهد شد.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
درمان فوری بواسیردرمان فوری بواسیر
تاریخ انتشار : 1397-08-12
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین