دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


مطب دکتر زهرا سعادتی

لیزر هموروئید

سایت جامع هموروئید

خارش مقعد

خارش مقعد می تواند نشانه یکی از بیماری های مقعد یا یک حساسیت و حتی عفونت قارچی و پوستی باشد. به طور معمول بروز خارش مقعد با احساس توده در ناحیه مقعد نشانه بروز هموروئید می باشد. اگر این خارش همراه با درد و سوزش باشد احتمال شقاق و آبسه مقعدی نیز وجود دارد. معمولا هموروئید داخلی درد و سوزش ندارد و بیمار احساس توده همراه با خارش مقعدی را گزارش می کند. رژیم غذایی بیمار نیز بر خارش مقعد بسیار تاثیرگذار است. اگر اخیرا از غذاهای ادویه دار و تند با مزاج گرم استفاده کرده اید امکان دارد علت خارش مقعد موقتی شما مربوط به این خوراکی ها باشد.

محرک های خارش مقعد
محرک های خارش مقعد همیشه یک عامل عفونی و یا هموروئید و شقاق نیست. گاهی خوراکی هایی که مصرف می کنید و سبک زندگی شما بر بروز خارش مقعد تاثیر می گذارد. این موارد شامل:
نوشیدنی های حاوی الکل، نوشیدنی های گازدار و نوشیدنی های حاوی کافئین مثل چای و قهوه
سیگار و قلیان
برخی بیماران به شیر گاو و لبنیات واکنش نشان می دهند.
گوجه فرنگی و برخی مرکبات.
آجیل و شکلات و خوراکی های حاوی قند بالا
مواد غذایی و کنسروهای حاوی نگهدارنده ها
سبک زندگی بیمار نیز بسیار بر تحریک خارش مقعد تاثیر می گذارد. برای مثال گرما و رطوبت خارش مقعد را تشدید می کند. بنابراین لباس های آزاد و خنک بپوشید و ناحیه مقعد را همواره تمیز و خشک نگهدارید.

درمان خارش مقعد

برای درمان خارش مقعد استفاده از بی حسی توصیه نمی شود و می تواند پوست ناحیه را حساس تر کند و بیمار دچار عوارض دیگری مثل سوزش و التهاب شود. بر اساس تشخیص متخصص جراحی ممکن است یکی از روش های درمان دارویی خارش مقعد یا عمل جراحی و لیزر توصیه شود. در مواقعی که علت بروز خارش مقعد یک عامل قارچی است با مصرف یک دوره داروی مناسب باتوجه به نوع قارچ ایجاد شده و رعایت رژیم غذایی خارش مقعد رفع می شود.
ممکن است بیمار بر اثر بروز یک بیماری عفونی مثل زگیل تناسلی دچار خارش مقعد شده باشد. در این مواقع بر اساس شدت و نوع بیماری یکی از روش های درمان دارویی زگیل تناسلی یا لیزر زگیل تناسلی پیشنهاد خواهد شد.
اکثر مواقع علت خارش مقعد حساسیت های غذایی یا بروز هموروئید است. هموروئید های خفیف در همان مراحل اولیه بیماری با مصرف دارو و رعایت رژیم غذایی درمان می شوند. بنابراین به محض مشاهده علائم خارش مقعدی سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و تا درمان قطعی پیگیر باشید. زیرا اگر علت خارش مقعد شما هموروئید و دیگر بیماری های مقعد باشد نیاز به درمان تخصصی دارد و خود به خود درمان نمی شود.

خارش مقعد


نظرات کاربران درباره این مطلب :

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
با سلام ممنون از مطالب خیلی مفیدتون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خونریزی مقعدیسوالات پزشکیهموروئید در بچه هاخونریزی گوارشیپیام های کاربرانهموروئید در بارداریخارش مقعدگالری عکسهشدار هموروئید و شقاق هنده مزیت لیزر در درمان بیمویزیت آنلاین و غیر حضوریده نکته طلایی برای درمان کیست مویی چیست ؟دکتر جراح عمومی و جراحی ه۵ روش درمان هموروئید یا بدکتر خانم جراح هموروئید فیستول مقعد چیست ؟آیا عمل جراحی هموروئید بدرمان فیستول مقعد با لیزلیزر هموروئیدآبسه مقعددرمان هموروئید بدون جراحلیزر کیست موییآخرین اخبار و تحقیقات همدرمان خانگی هموروئیدلیزر شقاق مقعدالتهاب روده تشخیص و انواسه روش تمرین کگل برای درممراقبت از کیست موییانواع هموروئیدشقاق چیستمراقبت بعد عمل همورئیدانواع روش درمان هموروئیدعلائم هموروئیدهموروئید چیست و همه چیز داگر فیستول درمان نشودعمل جراحی شقاقهموروئید ترومبوزهتشخیص هموروئیدعکس هموروئیدهموروئید خارجیتعریف هموروئید چیست؟صفحه اصلیهموروئید داخلیجراحی هموروئید