انواع روش درمان بواسیر

انواع روش درمان بواسیر

قبل از این که با انواع درمان آشنا شوید بهتر است با انواع هموروئید آشنا شوید
به طور کل هموروئید دو نوع است داخلی و خارجی که هر کدام به نوبه خود به درجات و انواع دیگری تقسیم می شوند
هموروئید داخلی: معمولا در چهار درجه تقسیم می شود که نوع سوم و چهارم به هموروئید پرولاپس هم شناخته می شود این زمانی است که هموروئید داخلی که در بالای خط دندانه ای مقعد متورم شده به حدی افتادگی پیدا می کند که از خط دندانه مقعد گذشته و از دهانه مقعد بیرون می زند در نوع سوم زائده با دست به داخل می رود و هر بار بعد از اجابت مزاج یا فشار بر ناحیه بیرون می زند.
هموروئید داخلی پرولاپس در نوع چهارم زائده کاملا از دهانه مقعد بیرون زده و حتی با فشار دست نیز به داخل رانده نمی شود
هموروئید خارجی: که بعد از خط دندانه ای مقعد ایجاد می شود و بسیار دردناک است زیرا این ناحیه پر از عروق و رگ های عصبی است شناخته شده ترین نوع هموروئید خارجی هموروئید ترومبوزه است که برآمدگی دردناک و کبود رنگ و آماس کرده است و دردی مثل تیر کشیدن دارد. دردهایی که مربوط به آبسه و عفونت مقعد است دردی ممتد و یکنواخت دارد

انواع درمان هموروئید

اولین راه درمان هموروئیدکنترل یبوست بوسیله رژیم پر فیبر می باشد. باید حداقل ۳۰ گرم فیبر روزانه توسط بیمار مصرف شود. این فیبر شامل میوه ها؛ سبزیجات؛ حبوبات می باشد.همچنین در صورت نیاز با دستور پزشک ملین تجویز می شود.این روش در درمان انواع هموروئید بسیار مهم است
افزایش مصرف مایعات.روزانه ۱۰-۸ لیوان آب؛ کاهش مصرف چای و مایعات کافئینه
ورزش ایروبیک و پیاده روی روزی نیم ساعت کمک کننده است
به محض احساس دفع باید اقدام به اجابت مزاج نمود
هر روز یک زمان خاص را مثلا بعد از غذا خوردن تنظیم کنید و روی توالت بنشینید. این به تحریک حرکت روده کمک می کند. حتی می توانید از برنامه های یادآوری و آلارم گوشی همراه خود استفاده کنید تا زمان های مشخصی را برای اجابت مزاج به شما یاد آوری کند
هنگام خشک کردن این ناحیه نباید دستمال محکم و با فشار روی این ناحیه کشیده شود و می توان از سشوار مو استفاده کرد.
ضدالتهاب های غیر استروییدی به کاهش درد کمک می کند.
لگن آب گرم بمدت ۱۵ دقیقه بعد از هر اجابت مزاج حدودا روزی ۳-۲ بار برای درمان هموروئید توصیه می شود

درمان های موضعی هموروئید یا بواسیر

شواهد کمی برای فواید دارو های موضعی و شیاف ها وجود دارد. درمان های موضعی هموروئید شامل پماد ها و شیاف های انتی هموروئید می باشد.

نکته: پمادهای آنتی همورویید در واقع همورویید را درمان نمی کنند و فقط درد آنها را تخفیف می دهند.
استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید در هموروئید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و اتروفی پوست می شوند
دارو های دیگر شامل کرم های محافظت کننده پوست مانند زینک اکسید؛ یک ضد درد مانندلیدوکایین؛ یک تنگ کننده عروق مثل اپی نفرین
شیاف انوزول که ترکیبی از پراموگسین و زینک اکسید می باشد برای خارش؛ سوزش و درد مقعد مفید است
گاهی می توان از یک ایس پک کوچک برای کاهش ورم استفاده کرد
نشستن روی کوسن نرم به جای سطوح سفت باعث کاهش ورم می شود.
برای التهاب خارج مقعد می توان از پروکتوفوم استفاده کرد

عوارض استفاده ی بی رویه کورتون در بیماری های مقعد:

راش پوستی؛التهاب و نازکی پوست این ناحیه

روش های عمل جراحی هموروئید

ممکن است عمل جراحی هموروئید به روش باز یا با لیزر پرتوان انجام شود. درمان و عمل جراحی هموروئید با لیزر پرتوان امروزه بیشتر از روش های دیگر مورد استقبال بیماران قرار گرفته است. که پس از مطالعه این مطلب به علت برتری جراحی با لیزر و این استقبال بیماران پی خواهید برد.

عمل جراحی باز هموروئید

عمل جراحی باز هموروئید با تیغ جراحی و گاها کوتر انجام می شود. از آنجایی که در این جراحی بیمار خونریزی زیادی را تجربه می کند در انتهای جراحی از بخیه نیز استفاده می شود. همچنین برخی جراحان برای کاهش خونریزی با استفاده از کوتر سر عروق را می سوزانند که تا حد زیادی از خونریزی جلوگیری می نماید. اما مشکل اینجاست که بعد از جراحی بیمار احساس شدید سوختگی و سوزش را تجربه می کند. بعد از جراحی باز هموروئید بیمار نیاز دارد که تا دو ماه استراحت کند و مراجعه به محل کار مشکل خواهد بود. از آنجایی که تیغ جراحی ظرافت جراحی با لیزر پرتوان را ندارد جراح نمی تواند منطقه وسیعی را تحت جراحی قرار دهد و در انواع پیشرفته هموروئید ممکن است نیاز باشد جراحی باز در چند جلسه و با فاصله های زمانی طولانی انجام شود.

عمل جراحی هموروئید با لیزر پرتوان

این جراحی معمولا با بی حسی انجام می شود و مثل جراحی باز هموروئید نیاز به بیهوشی و بستری ندارد. در مواقعی که بیمار از محیط کلینیک و اتاق عمل می ترسد ممکن است جراح تشخیص بدهد که بیمار را بیهوش کند یا با خواب عمیق اقدام به جراحی هموروئید با لیزر نماید. اما از آنجایی که این جراحی سرپایی بدون درد و خونریزی انجام می شود امکان انجام آن با بی حسی نیز امکانپذیر است. بیمار بعد از لیزر هموروئید مرخص می شود و فقط یک شب در منزل استراحت می کند. برخلاف روش جراحی با تیغ و کوتر بیمار نیازی ندارد دو ماه در منزل استراحت کند و بسته به وسعت بیماری و وسعت جراحی بین دو تا 7 روز بعد می تواند به محل کار خود مراجعه کند.

روش های دیگر درمان هموروئید

روش های دیگر درمان هموروئید در گذشته جایگزین عمل جراحی باز بود. اما با به روی کار آمدن روش جراحی با لیزر پرتوان این روش ها نیز در حال منسوخ شدن می باشند و اگر به جراحی مراجعه کنید که توانایی جراحی با لیزر پرتوان را داشته باشند به هیچ عنوان این روش ها را به شما پیشنهاد نخواهند کرد. این روش ها شامل:
بستن شریان هموروئید با استفاده از داپلر: جراح با داپلر ریشه هموروئید را می بندد که خونرسانی به ناحیه قطع شود. پس از مدتی بافت هموروئید از ناحیه جدا می شود و طی این مدت بیمار دوره نقاهت سختی را تجربه می کند.
اسکلروتراپی پاکه هموروئید: در این روش 1 الی 3 میلی لیتر مواد مخصوص اسکلروتراپی به پاکه هموروئید ترزیق می شود. در این روش که برای هموروئید های داخلی درجه 1 تا 3 استفاده می شده است عوارضی مثل عفونت و فیبروز گزارش شده است و درصد موفقیت آن 70 درصد اعلام شده است.
الکتروتراپی هموروئید: این روش با استفاده از جریان برق انجام می شود و درد و عوارض بیشتری نسبت به روش لیزر دارد.
اشعه مادون قرمز: این روش برای درمان انواع هموروئید کاربرد ندارد. به خصوص در مواقعی که خارج کردن پاکه هموروئید ضروری است.
بستن پاگه هموروئید با حلقه لاستیکی: جراح با یک حلقه لاستیکی پاکه هموروئید را می بندد و بعد از یک هفته این پاکه جدا می شود. این روش دردناک است و دوره نقاهت و مراقبت سختی دارد.
در افرادی که مبتلا به بيماريهاي التهابي روده هستند, هرنوع عمل جراحي مقعد و دستکاری پوست اطراف آن ممنوع است زيرا زخم آنها باتاخير ترميم مي شود و حتي ممكن است اصلا ترميم نشود. اگر اين افراد هموروئید بيرون زده و يا خونريزي داشته باشند و نياز به عمل جراحي ضروري باشد مي توان از روش های جایگزین استفاده نمود.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :سیاوش کاشانی [ 1395-12-02 ]
ممنون از مطالب خوبتون بسیار جامع و آموزنده بود

مینا کریمی [ 1395-11-11 ]
بسیار عالی

سارا [ 1395-11-11 ]
مقالتون عالی بود ممنونم

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
با سلام ممنون میشم اگه در این زمینه بیشتر بنویسید

ابراهیم حسین بر [ 1395-11-11 ]
ممنون از مطالب مفیدتون

سروناز [ 1395-07-27 ]
سلام بهترین روش برای درمان هموروئید خارجی چیست؟ لطفا راهنمایی کنید

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
شقاق چیستشقاق چیست
تاریخ انتشار : 1395-07-27
فیستول مقعد چیست؟فیستول مقعد چیست؟
تاریخ انتشار : 1395-08-28
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین