هموروئید چیست و همه چیز درباره هموروئید

هموروئید یا همورویید یا بواسیر

بسیار از افراد از جراحت و نقاهت بعد از جراحی هموروئید می ترسند و اغلب به همین دلیل برای درمان قطعی بیماری خود اقدام نمی کنند و متاسفانه هر روز بیماری هموروئید پیشرفت می کند و درد و خونریزی و عفونت به قدری پیشرفت می کند که بیمار مجبور می شود به اورژانس مراجعه کند. ترس از بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان و اطلاعات ناصحیح از این بیماری منجر به مراجعه تاخیری به پزشک می شود. در حالی که با پیشرفت علم پزشکی مشکلات قدیم درمان و جراحی هموروئید دیگر وجود ندارد و شما با خواندن این مقاله اطلاعات جامعی از این بیماری به دست می آورید و دیگر از درمان هموروئید و مراجعه به پزشک نمی ترسید.

افراد غیر پزشک هر بیماری و ناراحتی در ناحیه مقعد را هموروئید یا بواسیر می دانند اما این طور نیست و بیماری های مختلفی می تواند منجر به علائم ناراحت کننده در ناحیه مقعد شود که پزشک متخصص جراحی به راحتی انواع بیماری در این ناحیه را از یکدیگر تمییز می دهد. گاهی به جز هموروئید انواع دیگری از بیماری های مقعد همزمان با هموروئید رخ می دهد که درمان همزمان آنها با هموروئید امری ممکن است.

هموروئید یا بواسیر چیست؟

بیماری هموروئید یا بواسیر رگ متورم و ملتهب در رکتوم مقعد است که منجر به ناراحتی در این ناحیه می گردد. بواسیر یا همان هموروئید معمولا از زور زدن در هنگام دفع مدفوع , چاقی و یا بارداری ایجاد می شود. احساس ناراحتی در ناحیه مقعد علامت شایع این بیماری است سایر علایم شامل خارش و خونریزی است. بهترین درمان هموروئید در موارد مزمن لیزر هموروئید است که در انتهای این صفحه کامل توضیح داده خواهد شد.نیمی از مردم امریکا در دوره ای از زندگی خود به بیماری هموروئید مبتلا می شوند. شیوع در دو جنس مساوی ذکر شده است و پیک سنی بین ۴۵ تا ۶۵ سالگی است. البته شیوع هموروئید در ایران در بین زنان بیشتر است. همچنین شیوع این بیماری در بین افراد چاق بیشتر از افراد دیگر است.

بواسیر داخلی و خارجی

آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟

درد خارش و سوزش و حساسیت ممکن است همیشه باقی بماند زیرا این نقطه از مقعد همیشه در معرض فشار قرار دارد و در هنگام دفع وریدهای مقعد تحت فشار قرار می گیرند. عوامل مختلفی ممکن است علائم هموروئید را پنهان کند. همورئید داخلی و خارجی درجه اول حدود یک هفته زمان می برد تا درمان شود اما همورئید داخلی بزرگ درجه ۳ و ۴ ممکن است چند ماه طول بکشد تا با روش درمان دارویی بهبود یابد. علائم هموروئید پس از بارداری ممکن است به دلیل برداشته شدن فشار از روی ناحیه مقعد خود به خود رفع شود و یا در بعضی موارد به خاطر فشار های زایمان تشدید شود. به طور کل هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان نمی شود و لازم است اقدامات پزشکی لازم انجام شود.

ویدئو مصاحبه دکتر سعادتی با بیماری که جراحی هموروئید با لیزر شده است

پس از اینکه به هموروئید مشکوک شدید چه کنید؟

ابتدا با پزشک جراح تماس بگیرید و وقت ویزیت تعیین کنید سپس تا زمانی که نوبت شما برای ویزیت برسد می توانید برای کنترل درد از مسکن هایی مثل استومینوفن یا ژلوفن استفاده کنید همچنین نشستن در لگن آب گرم کمک کننده و تسکین دهنده است. رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و میوه و سبزی و آب به اندازه کافی میل کنید

همروئید داخلی و خارجی

علت بروز همروئید

علل هموروئید / علل بواسیر

علت دقیق هموروئید ناشناخته است ولی عواملی که در این زمینه نقش دارند شامل موارد زیر است.

البته علایم خانم های باردار ممکن است بعد از زایمان بهبود یابد و یا در بعضی موارد به خاطر فشار های زایمان تشدید شود.

انواع هموروئید یا بواسیر

انواع هموروئید یا بواسیر به دو دسته کلی هموروئید داخلی که زیر خط دندانه ای مقعد است و هموروئید خارجی که بیرون خط دندانه ای مقعد بروز می کند می باشد. هر کدام از این نوع هموروئید ها به نوبه خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. یکی از انواع دردناک هموروئید که ممکن است داخلی یا خارجی باشد هموروئید ترومبوزه نام دارد. در این نوع هموروئید بیمار برجستگی کبود رنگی را مشاهده می کند که دردناک است و حتی ممکن است داغ نیز باشد. زیرا مقدار زیادی لخته خون در این نقطه جمع شده است و لازم است طی همان 72 ساعت اولیه بیماری توسط جراح متخصص تخلیه شود. در غیر این صورت هموروئید ترومبوزه علاوه بر درد زیادی که ایجاد می نماید در نهایت منجر به بروز گوشت اضافه در ناحیه نیز می گردد.

نوع دیگری از هموروئید داخلی را می توان بر اساس افتادگی یا پرولاپس به چهار دسته تقسیم کرد که هموروئید داخلی گرید چهار پیشرفته ترین نوع این بیماری است. این تقسیم بندی انواع هموروئید داخلی از سال 1985 انجام شده است. هموروئید داخلی درجه 4 از داخل مقعد کاملا به خارج مقعد افتادگی پیدا کرده است و بر خلاف هموروئید نوع سه داخلی حتی با فشار دست نیز به داخل مقعد باز نمی گردد. در این نوع هموروئید بیمار وجود گوشت اضافه و ترشح و خونریزی بدون درد را گزارش می نماید. معمولا علامت هموروئید داخلی بی دردی است و بیمار توده و گاها خونریزی را گزارش می نماید.
درجه همورویید یا بواسیر همورویید-بواسیر

هموروئید پرولاپس

هموروئید پرولاپس نوعی از هموروئید داخلی است. به معنای سقوط هموروئید است یعنی زائده از داخل به خارج مقعد سقوط کرده اما پایه تشکیل زائده در داخل و بالای خط دندانه ای است این نوع را هموروئید داخلی درجه ۳ و ۴ نیز می نامند که در گرید ۳ زائده با فشار دست به داخل رانده می شود و تا اجابت مزاج بعدی داخل می ماند اما گرید ۴ حتی با فشار دست نیز به داخل رانده نمی شود و از مقعد بیرون زده است

عکس هموروئید ترومبوزه خارجی

چهار دلیل برای لیزر هموروئید ترومبوزه

۱. درد خیلی شدید و غیرقابل تحمل
۲. زخم شدن هموروئید ترومبوزه
۳. پارگی هموروئید ترومبوز
۴. بیمار در ۴۸ ساعت اول بروز بیماری مراجعه کند
همورویید خارجی-بواسیر خارجی
برای دیدن فیلم قبل و بعد لیزر هموروئید ترومبوزه بر روی تصویر کلیک کنید

عوارض هموروئید

از جمله عوارض هموروئید می توان به کم خونی یا آنمی در مواقعی که خونریزی هموروئید طولانی مدت و شدید باشد در این صورت مقدار گلبول های قرمز خون از حد طبیعی پایین تر می آید و عمل اکسیژن رسانی به سلول ها کاهش پیدا می کند و عوارض جانبی دیگری ایجاد می کند.
هموروئید strangulated. اگر خون برای جلوگیری از خونریزی داخلی قطع شود، این وضعیت به وجود می آید، و یکی دیگر از علل درد شدید همین وضعیت است. همچنین بروز آبسه مقعدی و شقاق مقعد و عفونت در ناحیه از دیگر عوارض هموروئید می باشد.

هموروئید در بارداری

هموروئید در بارداری معمولا در سه ماهه سوم بسیار شایع است زیرا فشار در ناحیه بسیار بیشتر می شود. به همین دلیل به زنان توصیه می شود که قبل از اقدام به بارداری حتما مشکلات ناحیه مقعد و مسائل مربوط به اجابت مزاج را پی گیری و درمان نمایند. همچنین بروز هموروئید بعد از زایمان طبیعی نیز شایع است. به همین دلیل به زنان بارداری که به هموروئید و شقاق مبتلا می شوند توصیه می شود که زایمان طبیعی را انجام ندهند. زیرا وضعیت بیماری آنها تشدید می شود. در این دوران معمولا داروهای داخلی تجویز نمی شود و اگر بیمار نیاز به جراحی یا لیزر داشته باشد به بعد از زایمان موکول می شود. اگر عمل هموروئید در بارداری اورژانسی باشد می توان این عمل را با بی حسی موضعی انجام داد.

هموروئید در بچه ها

هموروئید در بچه ها و کودکان به دلیل کاهش مصرف آب و نگهداشتن مدفوع بروز می کند. هرچند که بروز شقاق در کودکان شایع تر از هموروئید است بنابراین لازم است والدین دقت کنند که فرزند آنها به موقع به دستشویی مراجعه کند و از نگهداشتن مدفوع اجتناب نماید. به خصوص در فصل گرما که کودکان در هوای گرم بازی می کنند لازم است آب زیادی بنوشند و حین سرگرم شدن به بازی مراجعه به دستشویی را فراموش نکنند.
درمان هموروئید در بچه با اصلاح رژیم غذایی و مصرف داروی مناسب که توسط پزشک تجویز می شود امکانپذیر است. نشستن در لگن آب گرم و حمام کردن نیز به کاهش التهاب هموروئید کمک می کند. به خصوص قبل و بعد از اجابت مزاج کودک. معمولا هموروئید در بچه ها به قدری پیشرفته نیست که نیاز به جراحی داشته باشد و باتوجه به رشد سریع کودکان درمان های دارویی و مراقبت های خانگی به سرعت پاسخگوی درمان کودکان می باشد.

هموروئید داخلی و خارجی

علایم هموروئید یا علائم بواسیر

علائم هموروئید یا علائم بواسیر در تمامی انواع آن یک مورد مشترک دارد و آن هم احساس توده در ناحیه مقعد و احساس دفع ناقص است. اگر هموروئید داخلی باشد بیمار دردی را گزارش نمی کند و تنها احساس توده یا مشاهده گوشت اضافه و گاها خونریزی را گزارش می نماید. اگر بیمار مبتلا به هموروئید ترومبوزه و هموروئید خارجی باشد درد را نیز گزارش می کند. بروز ترشحات مخاطی و بی اختیاری گاز و مدفع و التهاب و تورم و خارش در ناحیه مقعد نیز از دیگر علائم شایع هموروئید می باشد. عموما خارش و التهاب در تمام انواع هموروئید شایع است.

تشخیص هموروئید یا بواسیر

تشخیص هموروئید گاها بدون معاینه بیمار و با گرفتن گزارش علائم بیماری امکانپذیر است. اما اگر بیماری هموروئید حاد باشد و نیاز به جراحی یا لیزر هموروئید احساس شود متخصص بیمار را معاینه می کند. این معاینه معمولا با چشم و بدون نیاز به معاینه داخلی انجام می شود. اگر جراح نیاز بداند که ناحیه داخلی مقعد نیز معاینه شود برای بیمار کولونوسکپی یاآنوسکپی تجویز می نماید. اگر بیمار درد و زخم داشته باشد معاینه داخلی بیمار توسط پزشک جراح توصیه نمی شود زیرا ممکن است درد و زخم بیمار طی معاینه تشدید شود. بنابراین برای مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص هموروئید خجالت نکشید و این مورد را در نظر داشته باشید که معاینه سختی برای هموروئید وجود ندارد.

هموروئیدها به طور تیپیک با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شوند. با مشاهده ی مقعد و بافت اطراف می توان هموروئید خارجی و هموروئید داخلی پرولابه را تشخیص داد. معاینه ی رکتوم برای بررسی تومورها:پولیپ ها:پروستات بزرگ و آبسه ها لازم است.ممکن است انوسکوپی لازم شود. اگر درد وجود دارد احتمال وجود شقاق و یا یک هموروئید خارجی بیشتر است

بیماری هایی که ممکن است با هموروئید اشتباه شوند، تشخیص افتراقی هموروئید

ممکن است بیماران شقاق یا آبسه مقعد را با هموروئید اشتباه بگیرند. در برخی موارد نیز گزارش شده است که زگیل تناسلی در ناحیه مقعد با هموروئید اشتباه گرفته شده است. همچنین علت خونریزی مقعد ممکن است ناشی از بروز هموروئید نباشد و علت آن مربوط به کانسر یا بیماری های التهابی روده و گوارشی باشد. اسکین تگ یا پولیپ های بزرگ شده نیز ممکن است با هموروئید اشتباه گرفته شوند.

در تصویر زیر موقعیت هموروئید و شقاق و فیستول و آبسه مقعد را همزمان می بینید. ممکن است بیمار مبتلا به هموروئید همزمان به دیگر بیماری های مقعد نیز مبتلا باشد. در این مواقع توصیه می شود به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید که تمام این بیماری ها را در یک جلسه و با لیزر پرتوان درمان نمایند.

هموروئید و شقاق همزمان

روش های عمل جراحی هموروئید

عمل جراحی هموروئید برای خارج کردن پاکه همورئید ممکن است با لیزر تیغ جراحی یا با کوتر انجام شود و در تمام دنیا بهترین روش جراحی با لیزر شناخته شده است و تنها ایرادی که به لیزر وارد شده هزینه بالاتر آن نسبت به دیگر روش ها است. در ادامه درباره هر یک از روش های جراحی هموروئید توضیح داده می شود تا با تفاوت مزیت ها و معایب هر یک آشنا شوید.

عمل جراحی باز هموروئید

چندین روش جراحی برای خارج کردن هموروئید های علامت دار توصیف شده است. همه این روش ها بر اساس کاهش جریان خون شبکه های هموروئیدی و خارج کردن مخاط و انودرم اضافی است. این عمل ها با بی حسی موضعی؛ منطقه ای و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در بعضی از روش ها زخم حاصل از برداشتن هموروئید با بخیه های قابل جذب بسته می شود و در روش دیگر زخم باز گذاشته می شود تا به طور ثانویه ترمیم شود. هر ۳ بالشتک هموروئیدی را می توان در یک جلسه برداشت اما باید از خارج کردن منطقه ی وسیعی از پوست اطراف مقعد اجتناب کرد تا از تنگی مقعد بعد از عمل جلوگیری شود.

قبل و بعد جراحی هموروئید با بواسیر
قبل و بعد جراحی هموروئید

لیزرهموروئید

کاربرد لیزر در درمان هموروئیدامروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می شود. از جمله لیزرهای کم توان ؛مادون قرمز که همان IRC است؛ لیزر دی اکسید کربن و فوتوکواگولیشن

قبل و بعد لیزر هموروئید
قبل و بعد لیزر هموروئید

لیزر درمانی هموروئید

لیزر درمانی هموروئید در مواقعی انجام می شود که بیمار شرایط انجام جراحی با لیزر پرتوان را ندارد. معمولا لیزر کم توان درمانی در بهبود قطعی هموروئید کاربرد اساسی ندارد و لازم است همزمان با لیزر کم توان روش های مکمل درمانی دیگر نیز استفاده شود. این نوع لیزر به کاهش لخته خون گیر افتاده در پاکه هموروئید کمک می کند و جذب لخته خون در ناحیه را تسریع می کند. این نوع لیزر برش یا جراحتی را ایجاد نمی نماید. به همین دلیل در مراحل پیشرفته بیماری استفاده از لیزر پرتوان دی اکسید کربن توصیه می شود که روش قطعی درمان هموروئید می باشد.

لیزر هموروئید با لیزر پرتوان دی اکسید کربن- co2

با لیزر هموروئید پرتوان دی اکسید کربن می توان پاکه هموروئید را بدون درد و خونریزی تخلیه و خارج نمود. به همین دلیل توصیه می شود برای انجام این جراحی با لیزر پرتوان به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید. جراحی با لیزر پرتوان مانند جراحی پلاستیک انجام می شود و اسکار و جراحت جراحی با تیغ و کوتر را به جا نمی گذارد. زیرا این نوع لیزر همزمان با برش سر عروق و اعصاب بریده شده را ترمیم می نماید. به همین دلیل حین عمل نیز خونریزی ناشی از برش جراحی به شدت جراحی باز نیست و حتی جراحی بدون خونریزی انجام می شود.

قبل و بعد و یک هفته بعد لیزرنظرات کاربران درباره این مطلب :ناشناس [ 1395-12-07 ]
سلام من بیشتر وقتها دچار مشکل یبوست هستم و چند روزی که علاوه بر یبوست خارش هم احساس میکنم ایا علائم بواسیر است؟

حسین سرپوشان [ 1395-12-02 ]
راه کار بدین برای اینکه دچار شدن به این بیماری به حداقل برسه مخصوصا برای افرادی مثل من که صبح تا شب حداقل 10 ساعت میشینن.ممنون از سایت خوبتون

همایون سعیدی [ 1395-12-02 ]
تفاوت هموروئید با بواسیر چیست؟

حسین مزینانی [ 1395-12-02 ]
مدت زیادیه که یبوست دارم و خیلی از ناحیه مقعد درد دارم ممکنه هموروئید داشته باشم؟

مینا کریمی [ 1395-11-11 ]
مقاله کاملی بود.ممنون

سارا [ 1395-11-11 ]
مرسی از مطالب آموزندتون

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
سلام مطالبتون عالی بود ممنون

ابراهیم حسین بر [ 1395-11-11 ]
مطالبتون مفید بودن و جالب ممنون

ابراهیم حسین بر [ 1395-11-11 ]
خیلی ممنون مفید بود

ابراهیم حسین بر [ 1395-11-11 ]
سلام خیلی ممنون مطالبتون خیلی مفید بودند

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
شقاق چیستشقاق چیست
تاریخ انتشار : 1395-07-27
لیزر شقاق مقعد در تهرانلیزر شقاق مقعد در تهران
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین