لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی

درمان فیستول مقعد فقط به روش جراحی یا لیزر است، یک جراحی کوچک برای برداشتن فیستول. معمولاً این کار با بی حسی موضعی انجام می پذیرد (البته گاهی بیهوشی عمومی لازم می شود.بسته به عمق درگیری، روش های جراحی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از عمل جراحی، بیمار معمولا عصر همان روز یا روز بعد از بیمارستان مرخص می شود. پیشنهاد می شود لیزر فیستول مقعد با لیزر پرتوان انجام شود و بهترین روش این است که بافت فیستوله شده را با لیزر پرتوان برداشته و از عود و انتشار آن جلوگیری شود. اغلب فیستول ها بر اثر هموروئید و یا یک آبسه مقعدی و عفونت درمان نشده ایجاد شده و از مزمن شدن عفونت انتشار می یابد. در عکس زیر فیستول مقعد که نیازمند لیزر است را مشاهده می کنید.

درمان فیستول با لیزر

مراقبت از محل فیستول درمان شده با لیزر، به صورت نشستن در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین، سه الی چهار بار در روز و هر بار به مدت بیست دقیقه است که برای دو هفته ادامه می یابد. در صورت وجود درد از داروی مسکن استفاده می شود. سایر مراقبت ها بسته به نظر جراح، برای بیمار شرح داده می شود.قابل ذکر است که امروزه عمل لیزر فیستول مقعدی در تهران و با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام می شود. لیزر فیستول مقعدی با لیزر پرتوان نیاز بهمهارت و تجربه بالای جراح دارد.

لیزر فیستول مقعدی

روش درمان فیستول مقعد با لیزر یک درمان مطمئن و با کمترین درد و خون ریزی می باشد. در این درمان بیمار اصلا بیهوش نمی شود و پزشک با بی حسی موضعی می تواند این عمل را انجام دهد. تا چندین سال درمان این بیماری تنها با عمل جراحی انجام می گرفت. این کار بسیار دردناک بود و خون ریزی زیادی نیز داشت.

همچنین دوره نقاهت طولانی و سختی را بیمار باید می‌گذراند. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی این روش در اولویت قرار ندارد و جراحی با لیزر به روی کار آمده است. در روش درمان فیستول مقعد با لیزر نیازی به بستری بیمار نیست و این عمل کاملا سرپایی انجام می‌گیرد. همچنین به دلیل بستری نشدن بیمار هزینه ها بسیار کاهش می یابد و این مورد به نفع بیماران می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که انجام روش لیزر مشروط به تصمیم پزشک متخصص جراحی و لیزر می باشد. با انتخاب یک متخصص با تجربه می توانید بهترین روش و بهترین راه درمان فیستول مقعد را انتخاب کنید. همچنین می توانید با کم ترین آسیب بیماری خود را درمان کرده و از حادتر شدن آن جلوگیری نمایید.

یکی از مزیت های عالی درمان فیستول مقعد با لیزر توسط یک جراح ماهر برگشت ناپذیر شدن بیماری می باشد. با استفاده از درمان و جراحی با لیزر می توان گفت بیماری تا حدود بسیار زیادی امکان بازگشت نخواهد داشت. اما در روش های جراحی امکان برگشت بیماری بسیار بالاتر است و بیمار هر لحظه باید منتظر شروع بیماری فیستول مقعدی باشد.
تصویر فیستول مقعد-آبسه مقعد

جراحی فیستول با لیزر

روش جراحی فیستول را فیستولکتومی می نامند که در آن دستگاه و کانال فیستول به طور کامل برداشته می شود. تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. دستگاه فیستول برداشته می شود و شیاری نیز ایجاد می شود. در جراحی سنتی فیستول امکان آسیب به بافت و عضله سالم زیاد است که ممکن است منجر به بی اختیاری مقعد شود. بنابراین پیشنهاد می شود جراحی و درمان فیستول با لیزر انجام شود که به بافت سالم آسیبی نرسد و جراحی ظریفتر انجام شود. لیزر پرتوان دی اکسید کربن برای کاهش خطر آسیب به عضله یا اسفنکتر مقعد استفاده می شود. با استفاده از لیزر در جراحی و درمان فیستول خطر بی اختیاری مقعد به درصد ناچیزی خواهد رسید.

آیا جراحی با لیزر فیستول خطرناک است؟

اگر به یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه و ماهر مراجعه کنید جراحی با لیزر فیستول کاملا بی خطر خواهد بود. زیرا لیزر پرتوان دقت و ظرافت بالایی در برش بافت دارد. بنابراین مهارت و دقت جراح در استفاده از این دستگاه بسیار مهم است. بنابراین قبل از مراجعه به متخصص جراحی و لیزر مطمئن شوید که ایشان سابقه کافی در کار و جراحی با لیزر پرتوان را دارند. دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر یکی از بهترین و اولین جراحان فیستول با لیزر در ایران می باشند که از سال 84 تا کنون مشغول به جراحی با لیزر پرتوان می باشند.

دوره نقاهت بعد از لیزر فیستول مقعدی چقدر است؟

بعد از لیزر فیستول مقعدی از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شوید و فقط یک شب در منزل استراحت می کنید. 24 ساعت بعد از لیزر فیستول می توانید به توالت بروید و اجابت مزاج نرم داشته باشید. دقت کنید که نباید از اجابت مزاج امتناع کنید تا دچار یبوست نشوید. اگر دفع مدفوع بدون زور زدن و نرم باشد درد نخواهید داشت. مراقب باشید که یبوست یا اسهال نگیرید.

بهبودی بعد از لیزر فیستول مقعدی بسته به وسعت جراحی بین 1 الی 4 هفته می باشد. این در حالی است که جراحی با تیغ یا کوتر دوره نقاهت بسیار طولانی تری دارد و از 3 ماه به بالا تخمین زده می شود. هرچه دوره نقاهت کوتاهتر باشد احتمال عفونت و آبسه ناحیه عمل کمتر خواهد شد.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
فیستول مقعد چیست؟فیستول مقعد چیست؟
تاریخ انتشار : 1395-08-28
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین