تعریف هموروئید چیست؟

هموروئیدها در واقع رگ های خونی هستند که در درون ماهیچه های نرم دیوارۀ مقعد و انتهای روده قرار دارند. هموروئید به ذات خود نه یک بخش غیرطبیعی از بدن شما، که ارگانی کاملا طبیعی از شما محسوب می شود. هموروئید دقیقا در محلی قرار گرفته است که رگ های خونی به هم می آمیزند. در واقع محلی که سرخرگ و سیاه رگ در انتهای روده به هم می پیوندند، جایی است که هموروئید ها شکل می گیرد. هموروئید ها در بافتی از ماهیچه های نرم و بافت های به هم پیوسته قرار دارند و با توجه به محلی که در ارتباط با خطوط پرزدار و قسمت های بالا و پائین مقعد قرار دارند تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی یک تمایز آناتومیک بسیار مهم است زیرا بر اساس نوع سلول هایی که خطوط هموروئید را تشکیل می دهند و عصب های حسی که مسئول انتقال حس هستند، بوجود آمده است.

هموروئید ها خود در حالت طبیعی خود در دو دسته داخلی و خارجی قرار می گیرند؛ هموروئید های داخلی دقیقا بالای لایه پرزدار یا شانه دار مقعد قرار دارند و با سلول هایی پوشیده شده اند که دقیقا مشابه سلول هایی هستند که روده ها را می پوشانند. هموروئید های خارجی در زیر خط پرزدار بوجود می آیند و با سلول هایی مشابه سلول های پوست پوشیده می شوند. هموروئید ها تنها زمانی تبدیل به مسأله می شوند که شروع به تورم کنند و باعث ایجاد خارش، درد یا خونریزی شوند. عوامل مختلفی می توانند باعث نابهنجاری هموروئید شوند.

چه عواملی باعث هموروئید می شوند؟

اگرچه وجود هموروئید ها خود نشانه ای از یک آناتومی منظم و طبیعی است، اما از آن رو که تنها در زمان ورم و ایجاد مشکل به چشم می آیند، اکثر مردم و پزشکان به هموروئید ها به عنوان پدیده هایی غیر طبیعی می نگرند. ورم هموروئید ها زمانی اتفاق می افتد که عامل یا عواملی سبب افزایش فشار در رگ هایی شوند که هموروئید ها از آن ها تشکیل می شوند؛ این افزایش فشار در رگ های هموروئیدها باعث باعث بوجود آمدن ورم های برجسته ای می شوند که با خون پر شده اند. چنین حالتی در هموروئید ها سبب می شود تا حدی رشد کنند که تبدیل به عارضه شوند. افزایش فشاری که منجر به ورم و برجستگی هموروئیدها می شوند خود به عوامل مختلفی بستگی دارد: رژیم غذایی کم فیبر که باعث می شود مدفوع کم حجم شود، فرد را مجبور می کند تا با فشار عمل دفع را صورت دهد و این امر نهایتا موجب فشار بر رگ های خونی و در نتیجه برجستگی و ورم هموروئید می شود.

بارداری از دیگر عواملی است که موجب افزایش حجم رحم و در نهایت فشار بر ناحیه تحتانی روده و ورم هموروئید می شود. چاقی از دیگر عواملی است که با ایجاد فشار در این ناحیه، به هموروئید دامن می زند. اسحال اعم از نوع مزمن یا حاد آن نیز می تواند منجر به ورم هموروئید ها شود. سرطان روده از دیگر عواملی است که احتمال هموروئید را بالا می برد. جراحی های ناحیه پایینی روده و نزدیک به مقعد نیز می تواند از جمله عوامل خارجی ایجاد هموروئید باشند. آسیب های مربوط به ستون فقرات و فقدان حالت ایستاده و صاف در فرد نیز می تواند منجر به مشکلات مربوط به هموروئید شوند.نظرات کاربران درباره این مطلب :علی میرزایی [ 1395-12-02 ]
دوره بیماری هموروئید چقدر طول میکشه؟

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
درمان فوری بواسیردرمان فوری بواسیر
تاریخ انتشار : 1397-08-12
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین