علت خارش مقعد چیست؟

خارش مقعدی

خارش مقعد می تواند نشانه یکی از بیماری های مقعد یا یک حساسیت و حتی عفونت قارچی و پوستی باشد. به طور معمول بروز خارش مقعد با احساس توده در ناحیه مقعد نشانه بروز هموروئید می باشد. اگر این خارش همراه با درد و سوزش باشد احتمال شقاق و آبسه مقعدی نیز وجود دارد. معمولا هموروئید داخلی درد و سوزش ندارد و بیمار احساس توده همراه با خارش مقعدی را گزارش می کند. رژیم غذایی بیمار نیز بر خارش مقعد بسیار تاثیرگذار است. اگر اخیرا از غذاهای ادویه دار و تند با مزاج گرم استفاده کرده اید امکان دارد علت خارش مقعد موقتی شما مربوط به این خوراکی ها باشد.

محرک های خارش مقعد

محرک های خارش مقعد همیشه یک عامل عفونی و یا هموروئید و شقاق نیست. گاهی خوراکی هایی که مصرف می کنید و سبک زندگی شما بر بروز خارش مقعد تاثیر می گذارد. این موارد شامل:

سبک زندگی بیمار نیز بسیار بر تحریک خارش مقعد تاثیر می گذارد. برای مثال گرما و رطوبت خارش مقعد را تشدید می کند. بنابراین لباس های آزاد و خنک بپوشید و ناحیه مقعد را همواره تمیز و خشک نگهدارید.

درمان خارش مقعد

برای درمان خارش مقعد استفاده از بی حسی توصیه نمی شود و می تواند پوست ناحیه را حساس تر کند و بیمار دچار عوارض دیگری مثل سوزش و التهاب شود. بر اساس تشخیص متخصص جراحی ممکن است یکی از روش های درمان دارویی خارش مقعد یا عمل جراحی و لیزر توصیه شود. در مواقعی که علت بروز خارش مقعد یک عامل قارچی است با مصرف یک دوره داروی مناسب باتوجه به نوع قارچ ایجاد شده و رعایت رژیم غذایی خارش مقعد رفع می شود.
ممکن است بیمار بر اثر بروز یک بیماری عفونی مثل زگیل تناسلی دچار خارش مقعد شده باشد. در این مواقع بر اساس شدت و نوع بیماری یکی از روش های درمان دارویی زگیل تناسلی یا لیزر زگیل تناسلی پیشنهاد خواهد شد.
اکثر مواقع علت خارش مقعد حساسیت های غذایی یا بروز هموروئید است. هموروئید های خفیف در همان مراحل اولیه بیماری با مصرف دارو و رعایت رژیم غذایی درمان می شوند. بنابراین به محض مشاهده علائم خارش مقعدی سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و تا درمان قطعی پیگیر باشید. زیرا اگر علت خارش مقعد شما هموروئید و دیگر بیماری های مقعد باشد نیاز به درمان تخصصی دارد و خود به خود درمان نمی شود.

خارش مقعددرباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
با سلام ممنون از مطالب خیلی مفیدتون

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
درمان فوری بواسیردرمان فوری بواسیر
تاریخ انتشار : 1397-08-12
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
لیزر شقاق مقعد در تهرانلیزر شقاق مقعد در تهران
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین