لیزر شقاق مقعد در تهران

لیزر شقاق مقعدی

لیزر شقاق مقعد به انگلیسی آنال فیشر لیزر (Anal Fissure Laser) نامیده می شود. لیزر شقاق یا فیشر مقعد عود یا عوارض بعدی ندارد و اگر بیمار با درمان دارویی جواب نگیرد از لیزر شقاق استفاده می شود. لیزر مورد استفاده بسته به پیشرفت بیماری لیزر درمانی کم توان یا لیزر جراحی پرتوان است. لیزر درمانی شقاق یا فیشر مقعد شامل تاباندن لیزر کم توان مادون قرمز به فیشر است و لیزر پرتوان شامل برداشتن بافت شقاق یا فیشر با برش لیزر است. لیزر کم توان شقاق عمدتا به عنوان یک روش تکمیلی برای سرعت بخشیدن به روند ترمیم زخم مقعد استفاده می شود.

در این مقاله به بررسی میزان اثربخش بودن لیزر شقاق مقعدی خواهیم پرداخت. اخیرا درمان های بر پایه لیزر گسترش بسیار زیادی در علم پزشکی پیدا کرده است. شاید مهم ترین علت آن تهاجمی نبودن درمان و کوتاه بودن دوره نقاهت برای بیمار باشد. با توجه به اینکه سرعت یکی از اثر گذارترین عوامل در دنیای امروز است، فرایند درمان بیماری نیز از آن اثر پذیر بوده و افراد معمولا به دنبال چنین راهکارهای برای درمان بیماری هستند. بنابراین درمان های بر پایه لیزر به دلیل سرعت بالا در از بین بردن علائم بیماری بسیار مورد توجه هستند. نکته مهمی که در مورد این درمان ها باید به آن توجه داشت میزان اثربخش بودن و یا پتانسیل این روش جهت درمان بیماری است.

مزایا و معایب لیزر شقاق

هر روشی مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. خوشبختانه مزایای لیزر شقاق نسبت به معایب آن بیشتر است. همچنین طبق تحقیقات انجام شده در ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی روش جراحی با لیزر شقاق نسبت به دیگر روش های جراحی با تیغ و کوتر ارجح است. زیرا برشی که برای برداشتن زخم شقاق با لیزر ایجاد می شود بسیار ظریف است و به بافت سالم اطراف زخم شقاق آسیب نمی رساند. همچنین زمانی که جراح در حال برش دادن زخم شقاق با لیزر پرتوان است این لیزر سر عروق و اعصاب بریده شده را ترمیم می کند. به همین دلیل یکی از مزایای لیزر شقاق دوره نقاهت بسیار کوتاهتر از دیگر روش ها می باشد.

از جمله عوارض و معایب لیزر شقاق این است که فقط متخصص جراحی و لیزر ماهر در این زمینه می توانید با این دستگاه کار کند. برش زدن بافت با دستگاه لیزر پرتوان نیاز به مهارت و دانش بالای جراح دارد.

لیزر شقاق مقعدی چیست؟

در عارضه شقاق مقعدی یک شکاف در ناحیه مقعد ایجاد می شود. به دلیل اینکه حرکات روده ای سبب ایجاد انقباض و انبساط های مکرر در عضلات ناحیه مقعد می شوند. وجود این شکاف ها می تواند سبب درد و خونریزی شود. به طور کلی شقاق به صورت دو نوع شقاق حاد و شقاق مزمن وجود دارد. عارضه شقاق حاد به صورت معمول در افراد با سنین مختلف ایجاد می شود. اما زمانی که ایجاد شقاق در ناحیه مقعد به صورت مکرر صورت گیرد، بیمار دچار شقاق مزمن شده است. لیزر درمانی شقاق مقعدی بر اساس نوع بیماری و استیج آن می تواند متفاوت باشد. در این روش درمانی اشعه های لیزر سبب کاهش شکاف ایجاد شده می شوند. در نتیجه پروسه ترمیمی در ناحیه لیزر شده می تواند سبب بهبود شقاق شود. همچنین اسفنکتروتومی شقاق با لیزر پرتوان دی اکسید کربن نیز انجام می شود.

درمان شقاق مقعدی مزمن و حاد با استفاده از لیزر

همانطور که در مطالب قبل به آن اشاره شد، نوع لیزر درمانی برای شقاق مقعدی حاد و مزمن با یکدیگر متفاوت است. شقاق مقعدی حاد به صورت یک شکاف کوچک می باشد. در حالی که نوع مزمن آن علاوه بر وجود شکاف همراه با علائمی چون ورم و التهاب نیز است. به طور معمول لیزر شقاق مقعدی در موارد حاد همراه با دارو می تواند اثربخش باشد. در حالی که برای موارد مزمن تنها در استیج های اولیه بیماری می تواند موثر باشد.

مزایا استفاده از لیزر شقاق مقعدی

استفاده از درمان های تهاجمی به دلیل اینکه در برخی موارد سبب آسیب های گسترده به بافت های اطراف می شوند، معمولا نتایج درمانی مورد انتظار را ایجاد نمی کنند. با توجه به حساسیت ناحیه مقعد و اجتناب ناپذیر بودن فرایند انقباض در آن، استفاده از روش های درمانی که در کنار کاهش علائم بیماری، عوارض ناخوشایندی برای بیمار ایجاد نکند مورد توجه است. با توجه به اینکه در لیزر شقاق مقعدی التهاب و تورم ناخواسته در نواحی اطراف مقعد ایجاد نمی شود، علاوه بر روند سریعتر پروسه ی بهبودی، دوره نقاهت بیماری نیز بسیار کوتاه است. علاوه بر موارد گفته شده در پروسه لیزر به دلیل اینکه هیچ نوع برشی در ناحیه مقعد ایجاد نمی شود، احتمال ایجاد عفونت بسیار پایین است. با توجه به اینکه در طی این درمان، تهاجم به بافت ها ایجاد نمی شود انسجام بافت مقعد دچار آسیب نشده و عملکرد این اندام دچار اختلال نخواهد شد.

فیستول به همراه شقاق

آیا لیزر راهکار درمانی قطعی برای عارضه شقاق مقعد است؟

می توان ادعا کرد مهم ترین مزیت لیزر درمانی سرعت بالای آن در کاهش علائم بیماری و التهاب است. با وجود اینکه لیزر شقاق مقعدی عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند، اما در همه استیج های بیماری نمی تواند از لیزر کم توان استفاده نمود. به همین دلیل استفاده از لیزر شقاق برای عمل جراحی با لیزر پرتوان انجام می شود.

مرکز لیزر شقاق تهران

از آنجایی که لیزر شقاق در ایران ابتدا در تهران انجام شده است و در برخی از شهرهای دیگر ایران همچنان لیزر شقاق به کار گرفته نشده است اکثر بیماران به دنبال درمان شقاق با لیزر در تهران می باشند. دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر از اولین جراحان خانم می باشند که لیزر شقاق را در تهران شروع کرده اند. ایشان از سال 1386 تا کنون هزاران جراحی موفق با لیزر را بدون عود و بازگشت انجام داده اند. لیزر شقاق در تهران توسط ایشان و در کلینیک تخصصی انجام می شود.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
سلام خیلی خوب بود ممنون

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
سلام ممنون ،مطالبتون عالی بود

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

لیزر بیماری های نشیمنگاه با دکتر زهرا سعادتی زیرا ...

تمام جراحی ها توسط دکتر سعادتی انجام میشود

تمام مراحل در کلینیک تخصصی و با لیزر انجام میشود

پشتیبانی و پاسخگویی 24 ساعته بعد از لیزر

بدون عود و بازگشت با دستگاه لیزر پیشرفته

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
لیزر شقاق مقعد در تهرانلیزر شقاق مقعد در تهران
تاریخ انتشار : 1395-10-15
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین