علت خونریزی مقعدی و روش درمان

هرگونه خون که از مقعد خارج می شود می تواند نشانه نوعی از خونریزی از دستگاه گوارش باشد. اما منظور از خونریزی مقعدی خونریزی از رکتوم، روده بزرگ یا راست روده است. ممکن است شما این خون را به طور لخته بر روی مدفوع، قطره قطره بر روی لباس زیر یا حتی در کاسه توالت و بعد از خشک کردن بر روی دستمال توالت ببینید. هرکدام از این خونریزی ها می تواند نشانه یکی از بیماری هایی باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

علت خونریزی مقعدی

خونریزی مقعدی به طور معمول بر اثر یبوست، شقاق وهموروئید بروز می کند. در صورتی که بیمار قبلا دوره طولانی از یبوست شقاق و هموروئید را گذرانده باشد ممکن است بر اثر درمان نکردن این بیماری ها دچار عوارضی مثل آبسه مقعدی و فیستول شود. فیستول مقعدی نیز با علائمی مثل ترشح چرکی و خون بروز می کند.

عوامل دیگری نیز در علت خونریزی مقعدی دخیل هستند که کمتر شایع می باشند. بنابراین علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد عوامل خاص دیگری مثل: سرطان مقعد، اختلال در عروق خونی روده ها، سرطان کولون، پولیپ، زخم های روده و رکتوم و شیمی درمانی و افتادگی روده منجر به مشاهده خونریزی از ناحیهمقعد می شوند.

برای خونریزی مقعدی به چه پزشکی مراجعه کنیم

اگر خونریزی مقعدی بسیار زیاد است و همراه با شوک و غش همراه است فورا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. ممکن است علائمی مثل سرگیجه، تاری دید و اختلال در تنفس را هم مشاهده کنید. در این مواقع نیز لازم است به اورژانس مراجعه کنید. پزشک اورژانس اقدامات اولیه را برای کنترل وضعیت شما انجام می دهد و برای تکمیل پروسه درمان شما را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد.

اگر خونریزی مقعدی شما در حد چند قطره است و به رنگ روشن است می توانید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر ماهر در زمینه درمان بیماری های نشیمنگاه و مقعد مراجعه کنید. خونریزی های به رنگ تیره و مشکوک نیاز به بررسی بیشتر دارد و بعد از انجام کولونوسکپی یا آندوسکوپی به فوق تخصص ارجاع داده خواهید شد.

درمان خونریزی مقعدی

برای تشخیص و درمان خونریزی مقعدی لازم است به متخصص مراجعه کنید. اما اقدامات اولیه که می توانید برای کنترل و درمان اولیه خونریزی مقعدی بنمایید شامل استفاده از پک یخ، کنترل یبوست و برداشتن فشار از ناحیه مقعد می باشد. علت عمده بروز خونریزی مقعدی شقاق، هموروئید و اجابت مزاج خشک است. به همین دلیل برای درمان خونریزی مقعدی کنترل یبوست و نوشیدن آب فراوان از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین اجتناب از مصرف قهوه و چای و افزایش فیبر غذایی در اولویت قرار دارد. اگر خونریزی مقعدی شما همراه با سوزش است توصیه می کنم بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. همچنین دریافت یک داروی مناسب و به جا در اولین زمان ممکن بسیار ضروری است.

درمان خونریزی مقعدی با لیزر

درمان خونریزی مقعدی با لیزر در مواقعی پیشنهاد می شود که بیمار به درمان های دارویی و خانگی جواب نداده است. همچنین اگر بیمار تحمل درد و نقاهت جراحی باز با تیغ جراحی را نداشته باشد. لیزر شقاق و همچنین لیزر هموروئید از جمله جراحی های موفق با لیزر پرتوان به شمار می روند که امروزه مورد استقبال بیماران و جراحان سراسر کشورها قرار گرفته اند.نظرات کاربران درباره این مطلب :
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
درمان فوری بواسیردرمان فوری بواسیر
تاریخ انتشار : 1397-08-12
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
فیستول مقعد چیست؟فیستول مقعد چیست؟
تاریخ انتشار : 1395-08-28
لیزر کیست مویی در تهرانلیزر کیست مویی در تهران
تاریخ انتشار : 1395-11-20
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین