مراقبت های قبل و بعد از کیست مویی

کیست مویی یکی از انواع بیماری های شایع است که در اثر بازگشت مو به زیر پوست ایجاد می شود. مراقبت های قبل و بعد از کیست مویی دارای اهمیت بسیار زیاد است. زیرا در صورتی که مراحل بهبود و درمان کیست مویی به خوبی طی نشود، این بیماری مجدد عود می کند‌. شاید برایتان جالب باشد که به بیماری کیست مویی، بیماری رانندگان جیپ نیز گفته می شود. این بیماری نخستین بار در سال ۱۸۸۰ میلادی شناخته شد. در آن زمان به علت جنگ جهانی، رانندگان ماشین های جیپ مجبور بودند که برای مدت زمان زیادی رانندگی کنند. در نتیجه به علت نشستن های طولانی به بیماری کیست مویی دچار شدند. بنابراین یکی از موارد مهم درباره مراقبت های قبل و بعد از کیست مویی خودداری از نشستن طولانی می باشد.

کیست مویی چیست؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به شکل یک سوراخ کوچک در ناحیه زیر استخوان دنبالچه ایجاد می شود. افرادی که دارای کیست مویی هستند معمولا در هنگام نشستن، درد زیادی را تحمل می کنند‌. در کیست مویی به علت تجمع خون، ترشحات چرکی و مو بوی بسیار بدی تولید می شود. این بو بسیار نامطبوع است. سوراخ یا توده کیست مویی به صورت متورم، قرمز و دردناک است و درد آن بسیار زیاد است.

مراقبت های قبل از عمل کیست مویی

یکی از مهم ترین مواردی که باعث افزایش تشدید بیماری کیست مویی می شود، وارد شدن فشار زیاد به ناحیه کیست مویی است. بنابراین بیمارانی که کیست مویی دارند باید از نشستن بر روی صندلی های سفت و سخت برای مدت زمان طولانی خودداری کنند.

بیماران باید زخم ایجاد شده در خط باسن خود را به صورت مرتب ضدعفونی کنند تا از گسترش عفونت جلوگیری کنند. همچنین باید در کمترین زمان ممکن به متخصص جراحی مراجعه کنند تا با مصرف دارو های مناسب از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. از بین بردن موهای زائد در هر مرحله از بیماری این بیماری و قبل و بعد از درمان کیست مویی بسیار مهم و ضروری است.

مراقبت های بعد از کیست مویی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از کیست مویی تمیز کردن منظم موهای زائد ناحیه عمل است. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سرشار از مینرال ها و سبزیجات به بیمار کمک می کند که ترمیم زخم سریعتری داشته باشد. همچنین دقت کنید که به دلیل کم تحرکی و مصرف دارو بعد از عمل جراحی کیست مویی یا لیزر کیست مویی دچار یبوست نشوید. به همین دلیل رژیم غذایی پرفیبر و سرشار از سبزیجات به شما کمک می کند.

عمل کیست مویی به سه روش جراحی باز، بسته و لیزر انجام می شود. در روش جراحی باز، سوراخ کیست مویی بعد از عمل بخیه زده نمی شود و باز می ماند. در این صورت خود به خود و به آرامی ترمیم می شود. در این حالت امکان نفوذ انواع میکروب ها و باکتری ها به داخل سوراخ باز افزایش پیدا می کند. در این حالت پانسمان زخم باید به صورت مرتب تعویض شود و محل زخم با مواد ضد عفونی به خوبی شسته شود.

بیمار باید بعد از عمل جراحی دارو های تجویز شده را به صورت منظم مصرف کند تا از عود بیماری جلوگیری کند. شما می توانید 48 ساعت بعد از جراحی کیست مویی حمام کنید. همچنین خوابیدن بر روی محل جراحی کیست مویی جایز نیست و تا بهبودی زخم جراحی به پهلو بخوابید.

از فشار آوردن به ناحیه عمل خودداری کنید و بهتر است برای جلوگیری از کشیده شدن پوست ناحیه از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی استفاده کنید. ورزش کردن بعد از درمان و جراحی کیست مویی اشکالی ندارد. اما در صورتی که بهداشت ناحیه حفظ شود و فشار ورزش بخیه و زخم جراحی کیست مویی را باز نکند.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

لیزر بیماری های نشیمنگاه با دکتر زهرا سعادتی زیرا ...

تمام جراحی ها توسط دکتر سعادتی انجام میشود

تمام مراحل در کلینیک تخصصی و با لیزر انجام میشود

پشتیبانی و پاسخگویی 24 ساعته بعد از لیزر

بدون عود و بازگشت با دستگاه لیزر پیشرفته

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
لیزر فیستول مقعدیلیزر فیستول مقعدی
تاریخ انتشار : 1395-11-16
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین