عمل جراحی شقاق چگونه است؟

عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق ممکن است با تیغ جراحی یا لیزر پرتوان انجام شود. روش این جراحی شامل یکی یا هر یک از روش های برداشتن زخم شقاق یا قطع عضله درگیر باشد. زخم شقاق در ناحیه فعال مقعد به سرعت تازه می شود و بهبودی آن ممکن است بر اثر تماس با مدفوع آلوده به تاخیر بیافتد. به همین در مواقعی که زخم شقاق مزمن می شود متخصص جراحی پیشنهاد می کند که عمل جراحی شقاق انجام شود. توجه داشته باشید که شقاق در کودکان با درمان های دارویی و خانگی امکانپذیر است و معمولا این جراحی به کودکان پیشنهاد نمی شود. سرعت ترمیم زخم در کودکان بسیار بالاتر از زنان و مردان بزرگسال می باشد. بعد از جراحی شقاق لازم است مراقبت های بعد از عمل را به درستی انجام دهید و وضعیت گوارش را کنترل کنید که مجدد دچار بیماری شقاق نشوید. اگر علت بروز شقاق رفع نشود بعد از بهترین عمل جراحی شقاق نیز دچار عود این بیماری خواهید شد. بنابراین رفع علت شقاق و مراقبت های بعد از جراحی را جدی بگیرید.

انواع روش عمل جراحی شقاق

انواع روش عمل جراحی شقاق با تیغ جراحی ، کوتر یا لیزر پرتوان انجام می شود. روش معمول که تمام جراحان عمومی انجام می دهند جراحی با تیغ و کوتر می باشد. اما این روش دوره نقاهت بسیار طولانی دارد و با طولانی شدن دوره مراقبت و نقاهت احتمال عفونی شدن زخم جراحی نیز بالا می رود. اما در جراحی شقاق با لیزر پرتوان دوره نقاهت به کمتر از نصف جراحی باز می رسد و زخم جراحی به سرعت بهبود می یابد. به همین دلیل در این روش جراحی شقاق بیمار درد کمتری را احساس می کند و به سرعت به محل کار و زندگی عادی باز می گردد. یکی از بهترین تفاوت های جراحی شقاق با تیغ و لیزر در این است که بعد از جراحی با لیزر نیازی به بخیه نیست. مگر در مواقعی خاص که بیمار همزمان با شقاق به دیگر بیماری های مقعد نیز مبتلا باشد و بخش وسیعی از مقعد نیاز به برش و جراحی داشته باشد.

بسته به نوع جراحی شقاق ممکن است این جراحی به طور سرپایی و تحت بی حسی انجام شود و یا نیاز باشد بیمار در بیمارستان یا کلینیک تخصصی تحت بیهوشی جراحی شقاق را انجام دهد. لیزر شقاق به طور سرپایی و تحت بی حسیانجام می شود.

عوارض عمل جراحی شقاق

یکی از شایع ترین عوارض جراحی شقاق بروز تنگی مقعد است. برای جلوگیری از بروز تنگی مقعد به بیماران پیشنهاد می شود که غذای پرفیبر میل کنند و حجم مدفوع طبیعی داشته باشند.خونریزی در حد چند قطره و احساس درد و سوزش بعد از جراحی شقاق نیز از دیگر عوارض این جراحی می باشد. ممکن است بیمار بعد از این جراحی دچار یبوست شود که با مصرف ملین و غذای سالم و پرفیبر می توانید از این عارضه جلوگیری کنید.تمامی عوارض عمل جراحی شقاق را می توان با مراجعه به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و جراحی با لیزر به صفر نزدیک کرد.

مراقبت بعد از عمل جراحی شقاق

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل جراحی شقاق و دیگر بیماری های مقعد نشستن منظم در لگن آب ولرم با مقدار بسیار کمی بتادین می باشد. بعد از جراحی به اندازه ای که جراح تجویز می نماید استراحت کنید و اجسام سنگین را بلند نکنید. خوابیدن بر پشت مشکلی برای این بیماران ایجاد نمی کند. نوشیدن مایعات فراوان کاهش مصرف قهوه و چای بسیار مهم است زیرا از بروز یبوست جلوگیری می کند. مصرف غذاهای پرفیبر برای داشتن مدفوع کافی و نرمال روزانه بسیار ضروری است. توجه داشته باشید که اسهال نیز به اندازه یبوست می تواند منجر به عود شقاق شود. بنابراین وضعیت دفع مدفوع طبیعی بسیار مهم است. ناحیه عمل را همواره تمیز و خشک نگهدارید و از نشستن طولانی خودداری کنید.

عکس مراحل عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق

فیستول به همراه شقاقدرباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
باسلام بسیار خوب و مفید بود

نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خبر خوب برای بیماران راه دور
بیماران راه دور که امکان مراجعه حضوری ندارند و یا نیاز به هماهنگی قبل از لیزر دارند می توانند از ویزیت آنلاین استفاده کنند. ویزیت آنلاین با دکتر زهرا سعادتی از طریق "واتساپ" یا پیامرسان "بله" به طور متنی و ارسال عکس انجام می شود. برای هماهنگی ویزیت آنلاین با تلفن های مطب تماس بگیرید.

جراحی و درمان هموروئید توسط دکتر خانم
لیزر آبسه مقعدیلیزر آبسه مقعدی
تاریخ انتشار : 1401-08-18
فیستول مقعد چیست؟فیستول مقعد چیست؟
تاریخ انتشار : 1395-08-28
لیزر هموروئیدلیزر هموروئید
تاریخ انتشار : 1395-08-06
عمل جراحی شقاق چگونه است؟عمل جراحی شقاق چگونه است؟
تاریخ انتشار : 1395-10-15
شقاق چیستشقاق چیست
تاریخ انتشار : 1395-07-27
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین